HAKKIMIZDA

Ben Yusuf Aslan 1964 doğumluyum namım Yusuf usta, küçük yaştan beri sabırlı ve istekli çalışmanın sonucunda kebap ustası olarak yetiştim Adana ve Mersin illerinde kebap ustası olarak çalıştıktan sonra 1987 yılında ilk iş yerimi açtım.

2009 yılında abim İbrahim Çene ile birlikte yeni mekanımız olan Adanalı Yusuf Ustayı İstanbul/Avcılarda açtık bir tüp koyternerında başladığımız kebapçılık serüvenimize ilk günki heyecan ile kendimizi ve müşteri potansiyelimizi geliştirerek çalışmaya devam ediyoruz. 450 kişilik müşteri potansiyeline sahip mekanımız ile her gün 10:00 ile 24:00 saatleri arasında hizmet vermeye devam ediyoruz, bu saatler arasında abim salonda ben mutfakta hizmetinizdeyiz burası damak tadını bilenlerin aynı zamanda amaçları karın doyurmak değil, yemek yemek olanların uğrak yeridir.

MİSYONUMUZ

Trakya ve Balıkkesir yöresinden getirilen dana ve kuzu etlerinin ustalarımız tarafından sinir ve yağlarından arındırılarak kebaba hazır hale getirilmektedir, et temizliğinde iddalıyız etlerimiz şişlenmeden önce tartılmaktadır. Kebap ile birlikte domates ezme, sumaklı soğan, maydanoz, çoban salata, közde soğan, közde patlıcan ikram etmekteyiz. Bahsi geçen tüm salatalar sipariş ile birlikte hazırlanmaktadır. Sevgimizide katarak hazırladığımız ve sofranıza sunduğumuz kebaplarımız ile benzersiz olma iddamızı sürdürüyoruz.

VİZYONUMUZ

Çağdaş ve yenilikçi bir firmayız ama söz konusu kebap olunca gelenekselciyiz. Kaliteli et ve malzemeler ile hazırladığımız yiyeceklerimizi sizlere beğendirmek en büyük mutluluğumuzdur. Lezzetimizi değiştirmeyeceğiz ama hizmetimizi daima arttıracağız.